FRANCOUZSKÝ BULDOČEK

Veselí francouzští buldočci jsou sympatičtí, nenároční malí psi, kteří si svým šarmem a přítulností omotají kolem tlapky každého milovníka psů.

Vzhled:

Francouzský buldoček vzbuzuje díky krátkému, kulatému tělu dojem svalnatého, kompaktního čtyřnožce. Váží zhruba 8 až 14 kg při výšce v kohoutku 30 cm. Nápadné jsou velké netopýří uši na čtvercové hlavě, stejně jako charakteristický krátký čumák a krátký ocas. Lesklá srst bez podsady se vyskytuje v široké škále barev, od běžných tónů, jako je černá nebo bílá, až po srnčí, krémovou nebo tmavou žíhanou.

Povaha:

Francouzští buldočci jsou nekomplikovaná šťastná stvoření: Jsou chytří, přátelští, milují mazlení a snadno se cvičí. Oceňují - bohužel také díky své dušnosti - často spíše krátké procházky a jen zřídka štěkají. Zpravidla dobře vycházejí s ostatními čtyřnohými mazlíčky, jsou hraví a bystří. Milují děti a nemají lovecký instinkt, proto se obvykle velmi dobře snášejí s ostatními zvířaty žijícími v domácnosti nebo se sousedovou kočkou. Díky všem těmto vlastnostem je charismatický francouzský buldoček velmi oblíbeným městským psem.

Výchova:

Stejně jako všichni dogovití psi potřebuje i francouzský buldoček suverénní vedení – pak je jeho výchova snadná. Buďte důslední a nepodlehněte kouzlu tohoto malého psíka - pak budete mít po svém boku čtyřnohého přítele, který sice má svou vlastní hlavu, ale rád předvádí požadovanou základní poslušnost. Pokud si nepřejete, aby pes s Vámi spal v posteli, netolerujte to již ve štěněcím věku, jinak bude obtížné ho později přesvědčit o opaku. Díky pozitivní motivaci a krátkým cvičením v řádu několika minut – buldoček dokáže udržet pozornost jen krátkou chvíli - naučíte štěně rychle nejdůležitější základní povely. Psí školka může s výchovou a socializací štěněte pomoci.

Zábava:

Francouzští buldočci milují procházky, ale ne v horkém počasí. Také byste neměli být příliš rychlí a neměli byste to přehánět s dlouhými vzdálenostmi. Vzhledem ke svým krátkým nohám to není žádný velký sportovec. Mnoho francouzských buldočků také trpí latentní dušností kvůli krátkému tvaru hlavy. To, že nejsou buldočci pracovní psi, kteří Vám z nudy obrátí celý byt vzhůru nohama, neznamená, že by měli být kromě krátkých procházek kolem bloku ponechání svému osudu! Pravidelně cvičte s buldočkem jednoduché triky, které příliš nezatíží jeho tělo ani mysl. Společenský francouzský buldoček ocení také společnost jiných psů, se kterými si může hrát. Miluje mazlení a rád si dopřeje odpočinek ve Vaší společnosti, pokud mu bude věnována dostatečná pozornost.

Ke komu se francouzský buldoček hodí:
Francouzský buldoček je vhodný pro všechny milovníky psů, kteří se svými mazlíčky nechtějí provozovat výkonnostní sporty. Plemeno milující děti je vhodné jak pro rodiny, tak i pro jednotlivce a je také ideální pro začátečníky. Starší lidé, kteří rádi cestují i se svým psíkem, budou s buldočkem velmi spokojeni. Buldoček může bez problémů žít ve velkoměstském bytě - ale je důležité, aby nemusel pravidelně stoupat po schodech. Malí buldočci by neměli zůstat příliš dlouho sami, protože potřebují hodně péče. Pokud máte děti, předem vyjasněte pravidla pro zacházení se zvířetem: Pokud se děti naučí respektovat jeden druhého a dopřejí pejskovi odpočinek, může vzniknout přátelství na celý život. Protože francouzští buldočci nemají lovecký instinkt, obvykle se bez problémů snášejí s ostatními domácími mazlíčky. Než si domů buldočka nastěhujete, ověřte si, zda někdo z rodiny netrpí alergií na psí chlupy. Okouzlující buldoček se bude cítit jako doma v městských bytech – žijete-li v pronájmu, nezapomeňte si u majitele bytu ověřit, zda je pobyt psů povolen. Než se pes nastěhuje, zjistěte, jaké poplatky je nutné zaplatit, a přemýšlejte také o tom, co v případě dovolené: Vezmete buldočka na dovolenou s sebou? Pak je nutné vyhledat vhodné destinace a hotely – nezapomeňte, že buldoček nemá rád teplo. V opačném případě zajistěte ubytování psa u přátel nebo v hotelu pro psy.
medajlonek.jpg